Platforma analityczna OZEOS obsługuje zarówno wytwórców jak i klientów końcowych od sierpnia 2022 roku. Pomimo krótkiego okresu funkcjonowania, dokonano na niej wielu analiz profilowych, porównań i na ich podstawie dobrano klientom końcowym najlepsze możliwe dopasowania profili produkcji i zapotrzebowania. Co zaobserwowaliśmy?
Podczas zaledwie 4 miesięcy, na platformie OZEOS przeprowadzonych zostało kilkadziesiąt analiz profilowych, na wolumenie przekraczającym 100GWh. Były to przede wszystkim źródła fotowoltaiczne, które obecnie są najbardziej popularnym źródłem wytwarzania z OZE, ale także dwa duże parki wiatrowe, które łącznie generowały prawie 18 GWh czystej i ekologicznej energii elektrycznej. Nie zabrakło również analiz z wykorzystaniem źródła biomasowego i niewielkiej elektrowni wodnej. Takie źródła stanowią bardzo dobre wypełnienie profilu klienta.
Klientami OZEOS byli do tej pory producenci z branży FMCG, przetwórstwa mięsnego, zarządzania nieruchomościami czy też duże sieci handlowe. Najczęściej analizowanymi przypadkami są sytuacje, gdy klient posiada wiele rozproszonych punktów poboru z dużym rocznym wolumenem zapotrzebowania, o zmiennej charakterystyce każdego z punktów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży energetycznej, specjaliści OZEOS mają możliwość obsłużenia również takich przypadków.
Dzięki algorytmom analitycznym oraz umiejętności samouczenia się platforma potrafi dobrać takie źródła wytwarzania, które nie dość, że pokrywają największy możliwy wolumen zapotrzebowania, to jeszcze dobierają je tak, aby cena oraz szacowana oszczędność w stosunku do typowego kontraktu sprzedażowego, była jak największa. Tylko takie dopasowanie daje zauważalną oszczędność dla klienta.
Z analizowanych dotychczas przypadków wynika, że najlepsze dopasowanie można uzyskać dzięki miksowi kilku źródeł, zróżnicowanych pod kątem rodzaju wytwarzania. Źródła fotowoltaiczne w przypadku klientów z zapotrzebowaniem całorocznym, pokrywają najczęściej około 30% zapotrzebowania. Same źródła wiatrowe, są w stanie pokryć do 40% zapotrzebowania, jednak odpowiednio dobrane źródło wiatrowe w odpowiednim miksie z farmą fotowoltaiczną pozwala pokryć nawet do 75% zapotrzebowania klienta.
Platforma daje klientowi wiedzę o tym, w jakich strefach pomiarowych oraz w których godzinach każdej doby:
- jakie będzie pokrycie energii z OZE,
- jaką ilość energii będzie mógł sprzedać,
- ile energii będzie musiał dokupić, aby zabezpieczyć 100% swojego zapotrzebowania. Dzięki tym szczegółowym analizom oraz znajomości ścieżek cenowych w przód, można wyliczyć koszt energii elektrycznej. Dodatkowym atutem jest to, że dzięki OZEOS, klienci nie martwią się o formalności. Są wspierani w całym, długim i skomplikowanym procesie związanym z PPA.