Na początku października tego roku zgłosiła się do nas firma, która zadeklarowała zapotrzebowanie na energię w wymiarze około 1 700 MWh rocznie. Pomogliśmy jej oszczędzić blisko ⅓ kosztów energii elektrycznej, dobierając odpowiedniego partnera, produkującego zieloną energię. Firma oszczędza zatem pieniądze i środowisko!
Naszym klientem jest firma produkcyjna z branży chemicznej, pracująca w systemie dwuzmianowym. Po przeanalizowaniu dostarczonych przez klienta dokumentów oraz przygotowaniu profilu energetycznego, dodaliśmy go do naszej bazy.
Tu główną pracę wykonują nasze algorytmy, które w optymalny sposób łączą pary wytwórca – odbiorca OZE, by w jak największym stopniu pokryć zapotrzebowanie zieloną energią.
Dane techniczne
Przeanalizowaliśmy dostępne profile i po połączeniu ich z profilem naszego klienta, otrzymaliśmy najlepsze możliwe dopasowanie – pokrycie 40,06%! Ofertę złożyła farma fotowoltaiczna o mocy 2,3 MW, która w okresie ostatnich 12 miesięcy, wyprodukowała łącznie 2 297 MWh. Co oznacza to “pokrycie na poziomie 40,06%”? W przypadku tego klienta tyle, że aż 687 MWh z jego rocznego zapotrzebowania zostało zaspokojone zieloną energią z farmy fotowoltaicznej. Pozostałe zapotrzebowanie – 1 028 MWh – klient uzupełnia na Towarowej Giełdzie Energii na Rynku Dnia Następnego, czyli tak zwanym TGE SPOT. Reszta energii, którą wyprodukowała farma tj. 1 610 MWh, zostanie sprzedana w tym samym miejscu – na TGE SPOT.
A zatem – jaka cena? I jakie oszczędności dzięki zielonej energii?
Zakładając, że klient kupi energię z farmy po maksymalnej cenie, jaka została określona w Rozporządzeniu ws. sposobu obliczania limitu ceny, wydanego do Ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, czyli w cenie 355 złotych za MWh oraz przyjmując średnią cenę SPOT z października 2022 roku, opublikowaną przez Prezesa PURE 2022 roku w kwocie 646,93 zł/1 MWh a także koszty bilansowania handlowego, roczny koszt zakupu energii elektrycznej przez klienta w tym kontrakcie będzie wynosił około 741,6 tys. złotych i to ze wszystkimi kosztami bilansowania oraz prowizją dla OZEOS.
Oferta szyta na miarę
W przypadku pozostania u obecnego Sprzedawcy, Klient zostanie objęty systemem wsparcia, wynikającym z Ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej i jego cena za 1 MWh w 2023 roku, wynosić będzie 785,00 złotych za MWh. Roczny koszt zakupu całego wolumenu w cenie wynikającej z ustawy wyniesie 1,33 mln złotych. Zatem różnica w kwocie zakupu wyniesie prawie 0,6 mln złotych. Wszystko dzięki ofertom skrojonym na miarę, dobranym przy użyciu unikalnej technologii OZEOS. W momencie, gdy w bazie OZEOS pojawi się wytwórca, który będzie w stanie pokryć kolejną część zapotrzebowania klienta w energię z OZE, klient otrzyma od OZEOS kolejną, uzupełniającą ofertę. Taki miks jest możliwy dzięki naszej zaawansowanej technologii bazującej na unikatowych algorytmach.
Czerwony – niedobór
Zielony – pokrycie z farmy
Niebieski – nadwyżka