Sprawdź te oferty:

11 MW
od 1 sty, 2025
12 MW
od 1 sty, 2025
od 1 kwi, 2025
130 MW
od 1 sty, 2025
1,7 MW
od 1 sty, 2024
od 1 kwi, 2023
od 1 paź, 2023
Aktualności

Case study: Jak dopiąć umowę z ograniczeniami po obu stronach?

Mówi się, że z prawie każdej sytuacji można znaleźć wyjście. Co w przypadku, gdy dwa przedsiębiorstwa chcą podpisać ze sobą umowę PPA (Power Purchase Agreement), ale mają różne potrzeby dotyczące terminu rozpoczęcia współpracy? Konflikt teoretycznie nie do rozwiązania. Nam to się jednak udało! Przeczytaj, jak doprowadziliśmy do zawarcia umowy między niewielką farmą fotowoltaiczną, a dużym odbiorcą energii.  

Trudne negocjacje umowy PPA

Zgłosił się do nas klient – fabryka produkująca stolarkę okienną, w poszukiwaniu ekologicznej energii prosto od producenta energii odnawialnej (OZE). Jego roczne zużycie energii wynosiło 1,7 GWh. W naszej ofercie mieliśmy dostęp do energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej, która generowała 1 GWh rocznie. Planowany termin uruchomienia tej farmy zaplanowany był na drugą połowę 2023 r. Producent otrzymał wcześniej ofertę od dużego dostawcy energii, który chciał odkupić od niego całą wyprodukowaną energię, jednak oferowana cena była niezadowalająca, a do tego umowa miała obowiązywać aż przez trzy lata. Była to jedyna oferta, jaką otrzymał wytwórca. Ponieważ klient potrzebował zabezpieczenia dla banku pod budowę kolejnych inwestycji, poszukiwał solidnego i wiarygodnego partnera do zawarcia umowy oraz dobrej ceny odkupu. 

Mimo pasujących profili, strony miały rozbieżne potrzeby dotyczące terminu rozpoczęcia współpracy. Klient końcowy – fabryka – mógł zakontraktować energię dopiero od początku 2024 roku. Miał on już obowiązujący kontrakt i jego zakończenie oznaczałoby zapłacenia bardzo dużej kary finansowej za przedwczesne zerwanie umowy. Firmie produkcyjnej zależało na zielonej energii, a równocześnie jej podaż na rynku jest coraz mniejsza. Szybkie zawarcie umowy było więc w interesie obu stron. 

Teoretycznie sytuacja wydawała się bez wyjścia. Jednak OZEOS znalazło rozwiązanie i już od 2024 roku energia popłynie do Klienta. 

Elastyczność umowy PPA pozwoliła nam znaleźć rozwiązanie!

Jak to zrobiliśmy? Udało nam się pozyskać bardzo dobre warunki kontraktu na odsprzedaż energii w okresie rozruchowym – od momentu uruchomienia farmy do czasu wejścia w życie umowy cPPA z klientem. Spółka sprzedażowa, która od 2024 roku będzie bilansowała (POB) kontrakt dla Klienta, zobowiązała się odkupić całą energię w okresie od uruchomienia farmy do czasu wejścia w życie umowy cPPA. I co równie istotne po zadowalającej dla wytwórcy cenie. Warunkiem było skorzystanie z usług tego samego sprzedawcy zarówno w okresie rozruchowym jak i później, jako Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie Handlowe (POB). Wytwórca od połowy roku zarabia na swojej energii i odlicza czas do 1 stycznia 2024 roku, gdy zielona energia popłynie do klienta, z którym podpisał umowę cPPA. 

To doskonały przykład, że nawet kontraktowanie umów długoterminowych, jakimi są PPA, może być elastyczne. Pod warunkiem, że wsparciem przy zawieraniu kontraktu zajmuje się profesjonalna firma doradcza. Jak widać współpraca z OZEOS daje pewność kompleksowej obsługi dla obu stron potencjalnej transakcji. W tym przypadku konieczne było większe zaangażowanie w proces po stronie wytwórcy, co przyniosło korzyści dla obu stron. 

PL